O tom, že existujem zdravé tuky už ste s najväčších pravdepodobnosťou počula. Kde je ale najst? A kolky ich vlastne potrebujeme? To už vám vacsinou Ľudí na sociálnych sieťach Alebo články na internete nepovedia.

Doby nízkotučných diétou už ŠÚ dnes rozhodujuca tam, ale stále možné nie je jasné, Ako s tukmi v jedálničku naložiť a prečo.

Najskôr sa poďme pozrieť na to "prečo".
Tuky sú dôležitým zdrojom energie pre ľudský organizmus, ale majú aj mnoho ďalších funkcií. Sú dôležité pre vstrebávanie vitamínov A, D, E a K, sú dôležité pre tvorbu hormónov (napr. Pohlavných), majú funkciu tepelnej aj mechanickej obrany organizmu a tiež sú nositeľmi chuti. Zrejme ste si všimli, že nízkotučný jogurt nechutí tak dobre, ako ten polotučný alebo tučný.
Tuky majú v ľudskom organizme nezastupiteľnú úlohu a mnoho funkcií, preto nie je dobré ich príjem držať dlhodobo nízko. Avšak s ničím sa to nesmie preháňať a čoho je veľa, toho je jednoducho príliš.
 
Orechy majú vhodné zloženie tukov, pretože obsahujú v prevahe nenasýtené mastné kyseliny. Také vlašské orechy majú aj vysoký obsah omega 3 mastných kyselín, ktoré sú dôležité v prevencii nielen kardiovaskulárnych ochorení. V našich jídelníčcích ich bohužiaľ príliš veľa nie je, preto je pravidelná konzumácia orechov určite vhodná. Orechy sú aj dobrým zdrojom vitamínov D a E a ďalších minerálnych látok. Každý orech má trochu iné zloženie, preto je dobré ich striedať, aby sme podporili zisk, čo najväčšieho množstva jednotlivých látok.
 
A ako je do jedálnička zapojiť?
Je však potrebné nezabúdať na to, že by orechy a orechová masla mali nahradiť tie menej vhodné tuky, ktoré nájdeme v polotovaroch, rozpekanie sladkom pečive, sušienkach, údeninách alebo napríklad v tučných živočíšnych výrobkoch. Dôležité je slovíčko nahradiť. Tieto nevhodné tuky najskôr musíme v našom jedálničku znížiť, ak len k týmto nevhodným tukom pridáme ešte orechy, príliš úžitku nám to neprinesie, skôr naopak.
Tuky sú stále veľmi bohatým zdrojom energie a orechy obsahujú okolo 60% tuku, takže aj orechy sú veľkým zdrojom tuku. Práve preto sú tak veľmi chutné. Preto aj tu myslite na to, že jesť orechová masla po lyžičkách vo veľkom množstve nie je nič, čo by ste mali robiť pravidelne a rozhodne sa nejedná o diétnejšie náhradu treba Nutelly.
 
Žiadna potravina nie je jednoducho zdravá alebo nezdravá, ale je potrebné sa pozrieť na jej konzumované množstvo a taky zvyšok jedálnička a celkový životný štýl. Preto ani vhodné množstvo aj zloženie tukov v našich jídelníčcích nie je samospasná. Bez dostatku bielkovín, vlákniny a komplexných sacharidov, nám taká strava príliš benefitov neprinesie.
A práve preto teraz rozbiehame rubriku "Ako raňajkuje Andy" - kde vám ukážeme niekoľko tipov na zdravé a vyvážené raňajky.


Andrea Mokrejšová
Andrea Mokrejšová

Andrea je nutričná terepeutka vyštudovaná na lekárskej fakulte UK. Pracuje v zdravotníctve a má tiež svoju súkromnú nutričné poradňu. Andrea je naša dlhodobá ambasádorka s ktorou konzultujeme nutričné zloženie výrobkov.


Andrea Mokrejšová - Instagram
@andreamokrejsova

Naše odporúčané produkty: