Vianoce sa opäť blížia a s nimi aj vianočné dobroty. Znervózňuje vás predstava, ako tento rok sviatky a jedlo zvládnete?Ako sa tento rok naozaj vyhnúť vianočnému prejedaniu a mať vyvážený jedálniček bez obmedzovania?

1. Maškrtenie? Jedine s mierou!

Snažíte sa piecť zdravšie pečivo? Vymeniť bielu múku za celozrnnú, miesto mliečnej čokolády horkú, miesto klasického masla orechové?

Nezabudnite, že suroviny môžu byť nutrične síce hodnotnejšie, ale určite to neznamená, že sú nízkokalorické, alebo že by ste ich mohli zjesť nekonečné množstvo.

Či už si budete dávať cukroví klasické alebo to "zdravšie" myslite na množstvo. Jedine v rozumnej miere to bude zdravé koláčiky.

Cukroví si nezakazujte a radšej si ho dajte ako rozumnú desiatu alebo napríklad raňajkách. Pár kúskov na tanierik, k tomu tvaroh a trebárs aj kúsok jablka.

Všetko zjedzte v pokoji, bez výčitiek alebo schovávanie, aby niekto nevidel, že maškrtíte. Takto vás porcie jedla pekne zasýti a nebudete mať nutkanie neustále ujedať ďalej a ďalej.

A ak do Vianoc idete s tým, že "Sú Vianoce, no tak čo?", Možno by ste sa mali zamyslieť predovšetkým nad týmto prístupom.

 

2. Myslite na vyváženosť všetkých jedál.

Snažiť sa obmedzovať zvyšok jedálnička a potom si teda poriadne dopriať, nie je úplne najlepší nápad. Tým docielite maximálne toho, že budete mať nutkanie sa prejesť.

Naopak by ste mali myslieť na vyváženosť všetkých vašich jedál a nevynechávať hlavné jedlá. Snažte sa aj v tejto dobe stravovací režim čo najviac pripodobniť tomu bežnému.

 

3. Pozor na alkohol.

K sviatkom pre mnoho ľudí patrí aj alkohol, či už svařák, punč alebo len víno a pivo. Skúste sa zamyslieť aj nad ním.

Nielen že alkohol obsahuje veľa energie a je teda kaloricky veľa výdatný, taky podporuje aj chuť do jedla. Naopak spomaľuje tvorbu svalov a ak pijete alkohol často je to zrejme dôvod, prečo vám stále zostáva viac zásobného tuku než by bolo zdravé.

 

4. Bez zákazov a predsavzatia.

Keď si dáte zákaz, že nič z toho jesť nebudete, tak vás to akurát bude lákať a najskôr to nevydržíte. Rovnako ak si naopak poviete, že sa môžete úplne spustiť a od Nového roka začnete naplno.

Bežte do toho s rozumom a zamyslite sa, či toto je ten najlepší prístup, ako si užiť vianočného jedla a zároveň byť aj psychicky v pohode.

 

5. Prejedení nekompenzujte hladovaním alebo nadmerným cvičením

Keď sa vám stane, že toho zjete viac, než by ste chceli a je vám napríklad aj zle, tak si to nevyčítajte. Jeden deň vám vážne neublíži, hoci máte pocit, že áno.

Ďalší deň jednoducho začnite s pokojom vo vašom bežnom režime. Ono totiž nezáleží tak veľmi, ako sa stravujte medzi Štedrým dňom a Novým rokom ako na tom, čo jete cez celý rok.

Prajeme krásne a pokojné sviatky!


Andrea Mokrejšová
Andrea Mokrejšová

Andrea je nutričná terepeutka vyštudovaná na lekárskej fakulte UK. Pracuje v zdravotníctve a má tiež svoju súkromnú nutričné poradňu. Andrea je naša dlhodobá ambasádorka s ktorou konzultujeme nutričné zloženie výrobkov.


Andrea Mokrejšová - Instagram
@andreamokrejsova

Naše odporúčané produkty: