Orechové maslá sú dnes už tak známe, že vám ich asi nemusíme predstavovať. Panuje okolo nich však malý zmätok, či sú skôr zdravé alebo nie. Ako to teda je? Odpoveď nájdete v tomto článku.
Najprv by bolo dobré pozrieť sa na to, čo znamená slovo zdravé. Žiadnu potravinu nemožno polarizovať, či je zdravá, alebo nie. Musíme sa pozrieť na kontext, teda na to, v akom množstve ju konzumujeme a ako vyzerá aj zvyšok nášho jedálnička v rámci nášho životného štýlu.
Orechové maslo si teda doprajte pokojne na toaste, kaši alebo lyžičke, ale ak zjete polovicu pohára na posedenie, nehľadajte v tom zdravšiu, a už vôbec nie diétnejšiu, pochúťku.
Svojím zložením sú z orechov, a možno viete, že zjesť 100 g orechov, čo je jeden malý sáčok, znamená prijať okolo 60 g tuku, čo je pre mnoho ľudí denná dávka tukov. Orechy sú dobrým zdrojom tuku vďaka svojmu zloženiu mastných kyselín, to však neznamená, že by sa ich príjem nepočítal.
Zachádzajte s nimi teda ako s pridaným tukom, do jedla si pridajte lyžičku pre jeho komplexné doplnenie. Pokojne si ich vychutnajte aj na lyžičke samotné, len nech z lyžičky nie je naberačka.
Mnohokrát som počula, že si niekto orechové maslo už zásadne nekupuje, pretože sa ním veľmi ľahko preje, pretože z nevinnej lyžičky sa stane celý pohár.
Ak je to aj váš prípad, zamyslite sa nad svojím jedálničkom, či náhodou nie je chyba v ňom. Jete dostatok tukov? Prijímate dostatok energie? Ak chudnete, nie ste v príliš veľkom kalorickom deficite? Spíte dostatočne? To sú totiž tie najčastejšie príčiny, prečo sa to deje. Nie je to jednou konkrétnou potravinou.
Orechy a orechové maslá si svoje miesto vo vašich jedálničkoch určite zaslúžia. Sú zdrojom dobrých tukov, ale aj mikroživín. Snažte sa vyberať tie, ktoré majú v zložení iba orechy, prípadne ešte čokoládu.
Môžete s nimi doladiť svoje jedlá, aby boli komplexné, nutrične hodnotné a ešte k tomu chutné.
Autor: Andrea Mokrejšová
Sufan.sk